- Merak Ettikleriniz

Projelere FikirNasıl Bir Fikir?

Projede istenen konu ile ilgili düsünceni en iyi anlatan ve okuyana ilham veren kısa bir yazı. En fazla 400 karakterlik - yaklaşık 50 kelimelik - bir metin. Mümkün olduğunca düzgün bir Türkçe ile kısaltmalardan kaçınarak fikirlerini yazmanı rica ediyoruz.Fikir neden en fazla 400 karakter olmalı?

Fikir, onu okuyup üzerinde çalışacak kişilere ilham vermeli, fazla sınırlamamalı. Bu yüzden kısa ve yalın tuttuk…Senaryo yazmanı beklemiyoruz;-) Maharetini kullanman ve fikri en iyi anlatacak kelimeleri özenle seçmen gerekiyor. Tabi ki bu aşamada fikrini gözden geçirecek yorum yapacak bir grupla çalışıyor olmanın avantajı büyük.


Aynı projeye birden fazla fikir gönderebilir miyim?

Bir projeye tek başına katılmayı tercih edersen ancak bir fikir gönderebilirsin. Grup halinde katılırsan ikinci bir fikir ekleyebilirsin.


Gönderdiğim fikri başka bir yerde kullanabilir miyim?

Projelere gönderilen fikrinin özgün ve sana ait olması çok önemli. Gönderdiğin fikrini , sonuçlar açıklanana kadar olan sürede verdiğin taahhütten dolayı başka bir yer ve amaç (ticari, yarışma…vs) için kullanmamalısın. Ancak proje sonuçları açıklandıktan sonra fikrin seçilmez ise tabi ki onu dilediğin gibi kullanabilirsin.


Gönderdiğim fikrin ulaştığını nasıl anlarım? Fikrimi nasıl düzeltebilirim?

Fikrini gönderdikten sonra ulaştığına dair bir bildirim alırsın ve ayrıca proje sayfasına girdiğinde fikrini görebilir ve düzenlemeler yapabilirsin. Unutma ki fikrinide değişiklikleri projeye fikir gönderme süresi dolmadan yapman gerekir.


Başkalarının fikirlerini nasıl görebilirim?

Proje sürecinde sadece kendinin ve grubunun fikirlerini görebilirsin. Ancak, proje kurallarında aksi belirtilmez ise proje sonunda kazanan fikirler ve sahipleri topluluğa duyurulabilir. Fikirden üretilen video ve görsel tabi ki toplulukla paylaşılır.


Aynı fikri farklı kişiler gönderdiğinde ne olur?

Bir fikrin bir diğeriyle tıpatıp aynı olduğu durumda erken gönderilen önceliklidir. Aynı zaman gönderilen benzer fikirlerden grup tarafından gönderilenler bireysel fikirlere göre daha ön plana çıkar.


Proje Grupları


Tek başıma projeye katıldım, halbuki arkadaşlarımın grubuna katılmak istiyordum?

Çok isabetli bir karar. Bu şekilde yaratıcılığını bulaştırabilir, fikirlerinizi birlikte geliştirirsiniz. Tek yapman gereken grubu kuran arkadaşından seni projeye davet etmesini istemen. Dikkat!: O ana kadar uygulamada kaydettiğin fikrini gruba katıldıktan sonra tekrar girmen gerekecek.


Proje Grupları nasıl çalışır?

Belirli bir projeye: ya bireysel, ya da grup olarak katılabilirsin. Proje grubun en az 2 en çok 5 kişiden oluşur.

Projede birlikte çalışmak istediğin kişilere davetiye gönderirsin. Davetini kabul ettikten sonra fikirleri paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Grup üyelerinin, üretilen fikirlerin özgün olduklarına emin olmaları ve başkalarıyla paylaşmamaları telif hakkını korumak açısından önemlidir.

Belirli bir proje için fikir üretirken grubuna sadık kalmalısın. Dolayısıyla açılan bir projeye fikir verirken ancak bir grupta yer alabilirsin.

Proje bitiminde o proje için kurulan grup dağılır. Başka projelere katılım şeklini ve grup üyelerini seçmekte özgürsün: İster aynı ekibi kurar, ister başkalarıyla yeni bir grup kurar veya bireysel katılabilirsin.

Gruplar projeye daha çok fikir gönderebilirler:
Grup üyeleri ikinci bir fikir gönderme hakkı elde ederler. Grup büyüdükçe fikir sayısı, yorumlar ve yaratıcılık da paylaşımla birlikte artar. Fikirler bir odada toplanmaya başlanır ve üyeler fikirlerle ilgili yorumlarda bulunmaya beğendiklerini işaretlemeye başlar. Fikri gönderen bu yorumları göz önüne alarak istediği zaman değişiklikler yapabilir.

Odadaki fikirler yukarıdan aşağı en çok beğenilenden başlayarak sıralanır. Fikirlerin son haliyle ilgili dilediğin kadar yorum yapabilir, beğenme ölçünü istediğin zaman revize edebilirisin.

İlan edilen Proje kapanış zamanına ulaşıldığında sitemdeki fikirler artık değiştirilemez.

2 kişilik gruplar hariç, süreçte bu noktaya kadar grup üyeleri hangi fikrin kimden geldiğini göremez. Yaratıcılığı kısıtlamamak adına bunun paylaşılmamasını tavsiye ediyoruz ;-)

Fikir gönderme süresi dolduğunda: Ekibin sisteme girdiği tüm fikirler son halleriyle projeye dahil edilir.


Grup içinde yer almak neden avantajlı?

Dileyen, projelere bireysel fikir gönderebilir. Ancak bir grup içinde yer almak, daha avantajlıdır. Neden mi?... Daha çok fikir gönderebilir, daha çok puan kazanabilir ve değişik fikirlerle beğenilme olasılığın artar. Gruptakiler birbirlerinin fikirleri yorumlarla daha geliştirebilir ve çekici hale getirebilir.


Gruptan ben veya diğer üyeler ayrılırsa ne olur?

Grup oluştuktan sonra proje sonuna kadar ayrılmak mümkün değildir.


Grubumda yazılan fikrin veya yorumun kimden geldiğini neden göremiyorum?

Evet. 3-5 kişilik gruplarda gönderilen fikir veya yorumlara önyargıyla yaklaşılmasın istedik. Bunların, kimden geldiğine değil de, içeriklerine bakılırsa daha objektif ve yapıcı yaklaşılır diye düşünüyoruz. Hem olaya biraz gizem ve eğlence de katalım dedik ;-)


Liderler tablosu nasıl belirleniyor? Nasıl Liderler tablosunda yer alırım?

Liderler tablosu o an itibarı ile en fazla Videa puanı toplayanları gösterir. Liderler tablosunda yer alanların puanlarıyla kendi puanlarını kıyaslayabilir, aralarına katılmak için kaç puana ihtiyacın olduğunu hesaplayabilirsin.